Ta strona używa cookies. Kontynuując korzystanie ze strony zgadzasz się na działanie mechanizmu ciasteczek.

ROZMIAR CZCIONKI
AKTUALNOŚCI
maj 19, 2022

We wtorek odwiedziliśmy Szczeciński Dom Kultury Słowianin, gdzie mieliśmy przyjemność wysłuchać utworów Seweryna Krajewskiego, które wykonał Piotr Huegel "Piterski". Wyjątkowy głos, akustyczne brzmienie gitary - było wspaniale. Recital odbył się w ramach Inspirujących Wtorków Seniora. Dziękujemy !

 

fot. Szczecin, 17.05.2022 r.

maj 16, 2022

Niedawno z gościnnym wykładem zawitała u nas posycholog, pani Maja Wencierska z Pracowni Inspiracji i Rozwoju Cognitivo. Spotkanie mające charakter warsztatów zdominowała tematyka, której głównymi aspektami były m.in.: potrzeba miłości, czułości, akceptacji, bliskości i dotyku. Zagadnienia mające związek z "psychoseksualnością seniorów" będą zawsze na czasie, a wiek nie stanowi tutaj bariery - co udowodniła wspólna dyskusja. Elementem spójnym spotkania były prowadzone przez nas rozmowy oraz wykonywane piosenki o różnych obliczach miłości: partnerskiej, do dzieci, wnuków, zwierząt, w ujęciu religijnym, pierwszym zakochaniu, miłości dojrzałej i miłości do samego siebie! Bo każdy z nas chce kochać i być kochanym! I co do tego nie mamy najmniejszej wątpliwości :)

 

 

Fot. Zbiory własne DDS+ w Gryfinie, maj 2022 r.

maj 11, 2022

Regularne spacerowanie poprawia metabolizm, wzmacnia mięśnie i stawy, a także wspiera serce i układ krążenia. Nic, tylko spacerować. Z pewnością warto !

 

Fot. Gryfino, 11.05.2022 r.

maj 9, 2022

Wiosna ! Cieplejszy wieje wiatr...

 

Na dzisiejszych zajęciach manualnych towarzyszyła nam jedna z czterech pór roku. Piękna, kolorowa, budząca nadzieję - WIOSNA. To wyjątkowy czas, kiedy przyroda budzi się do życia.

 

fot. Gryfino, 09.05.2022 r.

maj 6, 2022

W ramach cyklicznych warsztatów manualnych prowadzonych pod czujnym okiem naszego opiekuna Tomasza Głuszko - powstaje kolejna piękna praca plastyczna. Tym razem uwagę skupiliśmy na gryfińskiej Baszcie.

 

 

Fot. Zbiory własne DDS+ w Gryfinie, maj 2022 r.

maj 2, 2022

Konstytucja 3 Maja uchwalona została w Warszawie i była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną, pisaną konstytucją. Cztery lata wcześniej swoją konstytucję uchwaliły Stany Zjednoczone, a 4 miesiące po naszej konstytucji powstała konstytucja francuska, która przekształciła istniejącą monarchię absolutną w krótkotrwałą monarchię konstytucyjną. Niektóre źródła podają, że polska Konstytucja była trzecią na świecie, gdyż w 1755 roku uchwalono Konstytucję Korsyki.

 

CO WPROWADZIŁA KONSTYTUCJA 3 MAJA?

Pierwszą i jedną z ważniejszych zmian jakie wprowadziła Konstytucja był trójpodział władzy. Została ona podzielona na władzę:

  • ustawodawczą,
  • sądowniczą,
  • wykonawczą.

 

Ograniczono immunitety prawne i przywileje szlachty zagrodowej (tak zwanej gołoty) i prawa sejmików ziemskich, a także ich liberum veto. W momencie podpisania Konstytucji przestała istnieć Rzeczpospolita Obojga Narodów, a w jej miejsce powołano Rzeczpospolitą Polską.

 

 

Żródło: Zalajkowane.pl

fot. Gryfino, 02.05.2022 r.

Strona 1 z 112
 > >>